در روزهای گذشته با انتشار ابلاغیه اجرای آزمون صلاحیت حرفه ای موجی از سوالات و ابهامات پیرامون این موضوع در بین همکاران ایجاد شد. در اینجا همه چیز درباره آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری یا همان آزمون RN ایران شرح داده شده است و سوالات رایج که در حیطه آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران از مشاوران موسسه علوم پزشکی سنا به کرات پرسیده می شود پاسخ داده شده است.

آیا همه پرستاران باید مدرک صلاحیت حرفه ای پرستاری را داشته باشند؟

بزودی کسب پروانه صلاحیت حرفه ای پرستاری اجباری خواهد شد. به گفته دکتر مریم حضرتی معاونت پرستاری وزارت بهداشت در سایت وزارت بهداشت مورخ 3 آذر98، در حال حاضر کسب پروانه صلاحیت حرفه اي جهت ایفای هرگونه نقش پرستاری و خدمات پرستاری در عرصه هایی چون جامعه و مراكز و موسسات بهداشتی، درماني، آموزشی و توانبخشی دولتی (کشوری و لشکری)، غیر دولتی (خصوصی، تامین اجتماعی، خیریه و...) و مراکز مشاوره و ارائه خدمات پرستاری در منزل به افراد، خانواده ها، گروهها و جوامع الزامی است ولی فعلا اجباری برای اینکه همه پرستاران باید پروانه صلاحیت حرفه دریافت کنند نیست. اما در آینده دریافت پروانه صلاحیت حرفه ای برای همه پرستاران اجباری خواهد شد (بویژه برای فارغ التحصیلان سال 96 به بعد). نکته مهم اینکه توجه به اینکه هنوز این مدرک اجباری نیست و بسیاری از همکاران پرستار از آن اطلاعی ندارند و بسیاری از آن ها در این آزمون شرکت نمی کنند، لذا توصیه می کنیم تا زمانیکه رقابت برای این آزمون جدی نشده است در آن شرکت کنید و مدرک آن را دریافت کنید.

برای شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران چه مدرکی لازم است؟

مدرک فراغت از تحصیل از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی از داخل و خارج از کشور(مورد تایید وزارت بهداشت)

اعضای هیات علمی پرستاری از چه طریقی می توانند پروانه صلاحیت حرفه ای دریافت کنند؟

اعضای هیات علمی پرستاری می توانند از سه طریق: ارتقای سالانه، کسب امتیاز بازآموزی یا شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری، پروانه صلاحیت حرفه ای دریافت کنند.

در صورت عدم قبولی در آزمون صلاحیت حرفه ای چه اتفاقی می افتد؟

می توانند مجدد آزمون بدهند.

این آزمون چند وقت یکبار برگزار می شود؟

قرار است آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری، هر 6 ماه برگزار می شود و اولین آزمون در 17 بهمن برگزار می گردد. افرادی که نتوانسته اند شرکت کنند و یا مردود شوند، می توانند در دوره های بعدی شرکت کنند.

آیا بهیاران هم باید این آزمون را بگذرانند؟

در اطلاعیه مرکز سنجش فعلا فقط نام فارغ التحصیلان لیسانس و ارشد و دکتری پرستاری ذکر شده است.

آیا امکان دریافت پروانه صلاحیت حرفه ای برای گروههای وابسته پرستاری مانند هوشبری، اتاق عمل و فوریت‌ها هم وجود دارد؟

معاون پرستاری وزارت بهداشت  با بیان اینکه آزمون صلاحیت حرفه‌ای در حال حاضر فقط برای پرستاران برگزار می‌شود، گفت: در تلاش هستیم که پروانه صلاحیت حرفه‌ای برای سایر گروههای وابسته پرستاری مانند هوشبری، اتاق عمل و فوریت‌ها نیز صادر شود.

آیا نیروی طرحی میتواند در آزمون صلاحيت حرفه اي پرستاري شرکت کند؟

نیروی طرحی میتواند شرکت کند و نمره آن دو سال معتبر است.

آیا برای ورود به طرح نیروی انسانی، قبولی در آزمون صلاحیت حرفه ای نیاز است؟

خیر، برای نیروی طرحی نیازی به صلاحیت نیست.

چه کسانی نمی توانند در این آزمون شرکت کنند؟

شرکت کنندگتن با شرایط نابینایی یک چشمی، دوربینی اصلاح نشده، نارسایی تنفسی متوسط و شدید، کوادری پلژی . پاراپلژی، قطع یا فقدان اندام فوقانی و تحتانی، سایکوز، اختلال دو قطبی، افسردگی شدید، دمانس، آلزایمر، مصرف داروهای محرک یا مخدر سیستم عصبی مرکزی، اعتیاد به مواد مخدر، VF یا VT ناپایدار و اختلال شنوایی

اعتبار مدرک صلاحیت حرفه ای چقدر است؟

گواهی صلاحیت حرفه ای ۵ سال اعتبار دارد.

سوالات آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری بیشتر در چه زمینه ای است؟

سوالات آزمون صلاحیت پرستاری در چند بخش است: 22 درصد در حیطه محیط مراقبتی موثر و ایمن(مدیریت مراقبت + کنترل عفونت)، 12 درصد در حیطه حفظ و ارتقای سلامت، 10 درصد در حیطه تمامیت روانشناختی، 56 درصد در حیطه تمامیت فیزیولوژیک که شامل مباحث آسایش و مراقبتهای اساسی(10درصد)، درمانهای دارویی و  تزریقی(14درصد)، کاهش خطر بالقوه(12درصد)، سازگاری فیزیولوژیک(20 درصد) می باشد. جهت مشاهده جزئیات بیشتر مباحث گفته شده می توانید به مقاله مباحث مورد سوال در منابع آزمون صلاحیت پرستاری مراجعه کنید.

زمان ثبت نام آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری

ثبت نام آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران یا همان آزمون RN ایران از ۳ تا ۱۳ آذرماه ۹۸ و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام شد. ولی زمان ثبت نام آزمون ازروز يكشنبه ساعت 10 صبح 98/10/1  تا ساعت 24 روز جمعه 98/10/6  تمديد گردید تا جاماندگان از ثبت نام این آزمون بتوانند در آن شرکت کنند. درصورت تغییر تاریخ ثبت نام می توانید به مطلب زمان ثبت نام آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری مراجعه کنید.

تاریخ برگزاری آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری

زمان دقیق برگزاری آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری در تاریخ ۱۷ بهمن ۹۸ خواهد بود.

منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری

در حال حاضر از سوی وزارت بهداشت دو کتاب رفرنس با عنوان کتاب مبانی پرستاری کوزیر(ترجمه پورغلام و پورتقی) و کتاب اصول پرستاری پوتروپری معرفی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطلب منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری مراجعه کنید.

دفترچه راهنمای آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری

دفترچه راهنمای آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری که شامل اطلاعات ضروری هم چون مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون صلاحیت پرستاری و همچنین شهرهای محل برگزاری این آزمون به همراه منابع و مباحث مورد سوال هم اکنون از این لینک قابل دانلود می باشد.

 

دیدگاه‌ها  
+2 # Maryam Mohamadi 1398-10-01 18:15
سلام ببخشید اسکن مدرک تحصیلی الزامیه یا فقط گواهی پایان طرح اکتفا میکنه برا ثبت نام ازمون صلاحیت پرستاری؟
پاسخ دادن
0 # سپیده تمجیدزاده 1399-02-18 08:20
زمان ثبت نام رو میشه تمدید کنید ،لطفا
پاسخ دادن
0 # سپیده تمجیدزاده 1399-02-18 08:21
زمان ثبت نام رو تمدید کنید لطفا
پاسخ دادن
نوشتن دیدگاه

مطالب مرتبط

منابع دکتری پرستاری وزارت بهداشت

حد نصاب لازم برای ثبت نام آزمون ارشد وزارت بهداشت

زمان برگزاری آزمون های لغو شده وزارت بهداشت

7 آزمون کشوری به دلیل کرونا لغو شد

آموزش شرکت در آزمون اینترنتی سنا

کتاب تست نمونه سوالات آزمون MHLE

سوالات متداول آزمون ارشد اتاق عمل

آزمون دکتری وزارت بهداشت الکترونیکی شد

دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش ارشد مهندسی بهداشت حرفه ای 99-1400

رشته مورد نظر شما

آمار قبولی 3 سال اخیر
نمایندگی در کشور
رشته های تحت پوشش

 

اطلاعات تماس

map آدرس دفتر مرکزی: تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر شمالی خیابان فرصت شیرازی جنب دانشگاه علمی کاربردی پلاک 30 طبقه همکف

 

call 02166574345  (خط ویژه)