arshad vezarat behdasht 99

از سال 1395 زمزمه‌های نگران کننده‌ای به گوش دانشجویان رشته‌های علوم پایه می رسید.کم کم مقرر شد دانشجویان دوره دکترای علوم پایه که مقطع کارشناسی شان را زیرمجموعه وزارت علوم گذرانده اند از دریافت شماره نظام پزشکی محروم شوند. دانشجویان رشته های علوم آزمایشگاهی با پایه علوم پایه دور هم جمع شدند تا همصدا از یک تبعیض بگویند.

جهانگیری با بیان این که دانش آموختگان دوره دکترای رشته های مورد بحث علوم آزمایشگاهی با پایه علوم پایه با پایه علوم پایه باید مدرکی مورد تایید وزارت بهداشت داشته باشند تا تاییدیه نظام پزشکی را برای اشتغال به کار در آزمایشگاه ها دریافت کنند، ادامه می‌دهد: "بررسی درباره دانشجویان دکترای رشته های مورد بحث که مدرک ارشد و دکترای آن ها زیر نظر وزارت بهداشت بوده است ادامه دارد و در صورتی که مدرک آن ها به تایید وزارت بهداشت رسیده باشد شماره نظام پزشکی به آن ها اعطا خواهد شد."

توقف اعطای شماره نظام پزشکی به برخی از رشته‌های دکترای تک رشته‌ای آزمایشگاهی محصور در نامه‌نگاری ها و اعتراض های دانشگاهی نماند. تعداد زیادی از دانشجویان شاغل به تحصیل در این رشته ها از آینده کاری شان ناامید شده اند با ثبت سوژه‌ای با عنوان مطالبات به حق جامعه علوم پایه، زیست و شیمی در سامانه فارس من از متولیان وزارت علوم، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی خواسته‌اند تا پاسخ روشنی به تبعیض‌های موجود بدهد. اما آیا طبق قانون تمامی این دانشجویان با اخذ مدرک دکترایی که به تایید وزارت بهداشت رسیده باشد، می‌توانند در آزمایشگاه ها به کار تخصصی مشغول شوند؟ در گزارش پیش رو به سراغ نماینده این دانشجویان، متولیان سازمان نظام پزشکی و معاون درمان وزارت بهداشت رفتیم تا اعتراض ها، مصوبات و قوانین جاری در این زمینه روشن تر از مفاد نامه نگاری‌ها شود.

telegram3

سخن مشاور:

بنابراین  اگر جز متقاضیانی هستید که بامدرک کارشناسی غیر از علوم آزمایشگاهی قصد شرکت در کنکور ارشد وزارت بهداشت را دارید و  به دنبال بهترین کتاب های طبقه بندی شده و یا ارتباط با مشاوره های تخصصی در زمینه رشته های ارشد وزارت بهداشت و علوم آزمایشگاهی 1، 2 و 3 هستید پیشنهاد میکنیم قبل از هر کاری از طریق تماس با شماره 02166574345 الی 6 با مشاوران در ارتباط بوده و هر سوالی در پاسه سوالات خود را در رابطه با اطلاع از بهترین رفرنس ها، آزمون های آزمایشی کشوری و ... دریافت نمایید.

bannerfinalmoshavereتصمیمات نظام پزشکی کشور

نماینده دانشجویان معترض رشته های علوم پایه با بیان این که مصوبات موجود بسیاری از اجازه هایی که پیش از این صادر شده را نقض کرده، ادامه می‌دهد: "اعطای شماره نظام پزشکی آزمایشگاهی به دانش آموختگان رشته های مطرح شده و ابلاغیه لازم الاجرای مدیر کل آزمایشگاه مرجع سلامت در بکارگیری دکترای تخصصی علوم پایه در جایگاه مسئول فنی آزمایشگاه های تشخیص طبی و آیین نامه تاسیس و اداره امور آزمایشگاه های تشخیص پزشکی مبنی بر اجازه تاسیس و مسئولیت فنی آزمایشگاه های تشخیص پزشکی از ابلاغیه هایی هستند که از سوی متولیان سازمان نظام پزشکی کاملا نادیده گرفته شده اند و به این شکل نظر وزارت بهداشت را نیز در این زمینه نقض کرده اند."

حدود 9 ماه پیش بود که معاون درمان وزارت بهداشت طی نامه ای از رییس نظام پزشکی کشو رسیدگی به موضوع وقف اعطای شماره نظام پزشکی به برخی از رشته های دکترای (تک رشته ای) آزمایشگاهی با پایه علوم پایه را خواستار شد. جان بابایی از اعتراض گسترده این دانشجویان در کشور مطلع شده و عضویت و دریافت کارت نظام پزشکی آزمایشگاهی برای این طیف از متخصصین آزمایشگاهی را متداول و مسبوق به سابقه عنوان کرده است. در این نامه آمده است: "خواهشمند است دستور فرمایید به لحاظ ماده 4 قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی و همچنین نظر به این که هر گونه اقدام در جهت تعیین وظایف و صلاحیت شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته باید با هماهنگی این وزارت صورت گیرد و تاکنون هیچ گونه تغییری در برنامه آموزشی فارغ التحصیلان فوق الذکر توسط این وزارت خانه صورت نگرفته است. لذا لازم است اقدامات لازم به منظور رفع مانع و اجازه فعالیت به این دسته از متخصصین با اعطای کارت نظام پزشکی به همه فارغ التحصیلان مقطع دکتری تخصص رشته های 8 گانه علوم پایه کما فی السابق صورت گیرد."

بهمن مرادی نماینده دانشجویان معترض در این زمنیه اتخاذ این نوع تصمیم گیری ها را مسبب اعتراضات گسترده کنونی این دسته از دانشجویان رشته های علوم پایه می داند: "بسیاری از ما سال هاست که مشغول تحصیل در رشته های مختلف علوم آزمایشگاهی با پایه علوم پایه هستیم. هر کدام از ما به امید کار موثر در آزمایشگاه ها سال ها مرارت درس خواندن را به جان خریده ایم و حالا می بینیم که با مصوبه های مغایر با قوانین بالادستی که دلیل تصویب آن برای ما روشن است از ما خواسته می شود به اپراتوری ساده در آزمایشگاه ها تن بدهیم و قید کار تخصصی و فنی و مجوز کار بالینی داشتن را بزنیم."
مرادی می‌گوید اتخاذ این تصمیم ها بی توجه به زحماتی که دانشجویان رشته های دکترای علوم پایه کشیده‌اند باعث ایجاد موجی از افسردگی در بین این دانشجویان شده است. این نا امیدی زمانی شدت پیدا می‌کند که می‌بینیم عده‌ای با لابی‌گری و ایجاد تبعیض حتی قانون های موجود در این زمینه را نادیده می‌گیرند و با بهانه تراشی ها و تمرکز در مسائلی که در گذشته حل شده‌اند سعی دارند از مصوبه ای که اعطای شماره نظام پزشکی به این دانشجویان را به تعویق انداخته حمایت کنند.

پیشنهاد نظام پزشکی و وزارت بهداشت

دانشجویان علوم پایه که معترض به عدم اعطای شماره نظام پزشکی شده اند، در رویارویی با متولیان سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت دو پیشنهاد مطرح کرده اند. نخستین پیشنهاد این است که مصوبه 24 آبان مورد اصلاح قرار بگیرد. مرادی در این باره می‌گوید: "دانشجویانی که مدرک آن ها مورد تایید وزارت بهداشت است باید شماره نظام پزشکی دریافت کنند. پیشنهاد ما این است کلیه دانش آموختگانی که دکترای تخصصی رشته های مطرح شده را دارند و در دوره های تحصیلی مذکور پذیرفته شده‌اند و با موفقیت دوره را به پایان رسانده‌اند و مدرک شان مورد تایید وزارت بهداشت است و همچنین دانشجویان خارج از کشور که مدرک شان مورد تایید است کارت عضویت نظام پزشکی (آزمایشگاهی) را دریافت نمایند. پیشنهاد ما نیز این است که مصوبه مورخ 97/3/31 ملغی و روند عضویت و اعطای شماره نظام پزشکی (آزمایشگاهی) به روال قبل بازگردد."

 

دیدگاه‌ها  
-1 # دکتر کلانی 1399-02-18 13:26
حد اقل قانون را عطف به ما سبق نکنید
اعلام کنید از پذیرش ۹۹ به بعد شماره نظام نمیدیم
ماها که در زمان پذیرش دانشگاه با اعلام آینده شغلی با داشتن عضویت نظام پزشکی وارد این رشته ها شدیم و چند سال عمرمون رو گذاشتیم
پاسخ دادن
0 # مهدی۹۹ 1399-03-12 01:00
دقیقا ما هم همینو میگیم...حداقل ماهایی ک با هزار امید و آرزو وارد دانشگاه شدیمو بدبخت نکنین...حداقلش برای سال های بعدی این کارو بکنید..
پاسخ دادن
نوشتن دیدگاه

مطالب مرتبط

بازار ارشد کار انفورماتیک پزشکی :راهنمای جامع برای موفقیت

دانلود آزمون کشوری ارشد علوم آزمایشگاهی 3 موسسه سنا (50% اول مباح

دانلود آزمون کشوری ارشد علوم آزمایشگاهی 2 موسسه سنا (50% اول مباح

دانلود آزمون کشوری ارشد علوم آزمایشگاهی 1 موسسه سنا (50% اول مباح

آدرس سایت ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

نکات مهم قبل از انتخاب رشته های علوم پزشکی در کنکور تجربی

بودجه بندی سوالات آزمون لیسانس به پزشکی

شهریه دانشگاه علوم پزشکی ۱۴۰۲-۱۴۰۳

لیست رشته های طرح اجباری علوم پزشکی ۱۴۰۳

رشته مورد نظر شما

آمار قبولی 3 سال اخیر
نمایندگی در کشور
رشته های تحت پوشش

 

اطلاعات تماس

map آدرس دفتر تهران: میدان انقلاب جمالزاده شمالی تقاطع فرصت شیرازی پلاک 72 طبقه 1

 call  02191017400  (خط ویژه)

 call  02166574345  

پاسخگویی در ساعات اداری (بجز روزهای تعطیل و ساعات 13تا14)

شنبه تا چهارشنبه: از 9 تا 18  پنجشنبه: تا 13