DOKTORAIE TAKHASOSIE OLOM PEZESHKI

پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD) : هم اکنون فایل پیش‌نویس طرح پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD) که از سوی کمیته ی مربوطه در وزارت بهداشت پیشنهاد شده است در فضای مجازی در حال نشر است. جدا از درستی یا نادرستی این طرح هنوز اطلاعات زیادی در رابطه با اجرایی شدن آن موجود نیست. به محض هر گونه اطلاعی در این رابطه خبر آن در سایت سنا پزشکی منتشر خواهد شد. توضیحات کامل در متن زیر:

 telegrambanner

پیش پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD)

پیش نویس آیین نامه برگزاری دوره دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی به دوره پزشکی (PhD به MD) جهت شرکت و پذیرش فارغ التحصیلان دوره دکتری تخصصی رشته های مختلف علوم پایه پزشکی وزارت بهداشت در این دوره به شرح زیر می باشد.

bannerfinalmoshavere

ضرورت

با توجه به اهمیت شایان توجه افزایش دانش بالینی و ضرورت این دانش در بهبود ارائه ی خدمات بالینی و پژوهش های مربوط به این حوزه برای دانش آموختگان رشته های دکتری تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با عنایت به وجود آن در برخی از دانشگاه های معتبر دنیا، لازم است که این دوره در داخل و متناسب با نحوه ی آموزش پزشکی در ایران راه اندازی و اجرا گردد.

به دلیل تفاوت در ماهیت برنامه های آموزشی دوره های پزشکی عمومی و دکتری تخصصی، همواره پزشکان و دانش آموختگان علوم پایه پزشکی در دو دنیای متفاوت می اندیشند و بدین ترتیب برقراری ارتباط موثر بین این دو طیف، یکی از عوامل مهم ارتقای خدمات بالینی و پیشرفت هر دو حیطه پزشکی عمومی و دکتری تخصصی محسوب می شود. این مهم می تواند با برگزاری دوره مذکور میسر گردد.

هدف

هدف اصلی این دوره تربیت دانشمندان پزشک می باشد که در تولید علم توانمند بوده و در بهبود خدمات بالینی موثر باشند. بسیاری دانش آموختگان این دوره، متخصصینی خواهند شد که متوجه جنبه های مهم علوم پایه در یافته های بالینی خواهند شد و از روش های آزمایشگاهی و بهره بردن از علوم پایه پزشکی برای پی بردن به پاتوفیزیولوژی بیماری ها استفاده خواهند کرد.

 گروه دیگر دانش آموختگان این دوره، محققانی خواهند شد که اکتشافات و نتایج به دست آمده از تحقیقات آزمایشگاهی را به بالین بیماران خواهند برد. دانش بالینی به پیشبرد این تحقیقات کمک قابل
توجهی خواهد نمود. تعدادی از دانش آموختگان این دوره تبدیل به پیشروان حوزه های علمی خواهند شد. دانش آموختگان این دوره قادر خواهند بود چشم اندازهای بالینی را به گروه های علوم پایه و یا علوم اجتماعی وارد نمایند. دانش آموختگان این دوره می توانند به عنوان رییس بخش های تحقیقاتی موسسات دولتی یا صنعتی و همچنین مسئول تحقیقات علوم بالینی بیمارستان ها به هدایت و سرپرستی تحقیقات انجام کارهای بالینی مرتبط بپردازند.

 شرایط ورود به دوره پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD)

واجدین شرایط از بین فارغ التحصیلان رشته های مختلف و مرتبط علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی که دارای شرایط ذیل باشند انتخاب می شوند
الف: کسب معدل بالاتر از 17 در مقطع دکترای تخصصی
ب: داشتن حداقل 5 مقاله در مجلات معتبر داخلی یا خارجی که حداقل 3 تا از مقالات باید اصیل پژوهشی باشد (نمایه شده در پایگاه های ISI یا PubMed) به عنوان نویسنده اول یا مسئول
ج: نداشتن مشکلات آموزشی و اخلاقی اعم از مشروطی و مشکلات انضباطی

د: درخواست فرد فارغ التحصیل واجد شرایط و ثبت نام در آزمون برای ورود به دوره

 کلیه متقاضیان واجد شرایط، بایستی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرسsanjeshp . ir  ثبت نام نمایند و در آزمون کتبی شرکت و پذیرفته شوند.

 طول دوره پذیرش پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

طول دوره این برنامه 4 سال (8 نیم سال تحصیلی) می باشد.

برنامه درسی: دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف علوم پایه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که دارای شرایط شرکت در این دوره می باشند در یک آزمون جداگانه تحت عنوان آزمون PhD به MD که توسط وزارت بهداشت برگزار خواهد شد شرکت می کنند و در این آزمون از دروس مختلف علوم پایه پزشکی (شامل فیزیولوژی پزشکی، آناتومی و جنین شناسی، میکروب شناسی (باکتری شناسی، قارچ، ویروس و انگل شناسی)، بیوشیمی بالینی، تغذیه، ژنتیک پزشکی، اپیدمیولوژی و...) بر اساس میزان اهمیت هر درس سوال طرح خواهد شد و این سوالات به صورت تستی چهار جوابی و دارای نمره منفی می باشد. در پایان افرادی که حداقل 30 درصد نمره کل آزمون را کسب کرده باشند وارد رقابت خواهند شد و بر اساس میزان نمره آزمون در دانشگاه های مختلف تیپ 1 پذیرفته خواهند شد و پس از پذیرش نهایی وارد دوره فیزیوپاتولوژی مشابه با سایر دانشجویان دوره پزشکی خواهند شد. ضمن آنکه با توجه به اهمیت بالای دروس علوم تشریح، فیزیولوژی پزشکی، بیوشیمی بالینی و آسیب شناسی در مرحله ی علوم پایه ی پزشکی کسب حداقل 50 درصد نمره کل از هر کدام از این 4 درس (با لحاظ نمره منفی) برای ورود به دوره الزامی می باشد.

 آیا داشتن پایان نامه برای پذیرش پزشکی الزامی است؟

با توجه به اینکه دانشجویان این دوره خود دانشمندان و اساتید حوزه علوم پایه پزشکی محسوب می شوند و قبلا پایان نامه ی دوره دکترای تخصصی را انجام داده اند لذا پایان نامه ای برای این مقطع در نظر گرفته نشده و فقط موظف به ارائه ی یک پروژه ی بالینی خواهند بود.

 رشته های مورد پذیرش پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

مدارک و رشته های مورد پذیرش برای شرکت در آزمون مذکور شامل؛ داشتن مدرک دکتری تخصصی در رشته های بیوشیمی بالینی، ایمنی شناسی پزشکی، علوم تغذیه، ژنتیک پزشکی، آمار زیستی و اپیدمیولوژی، باکتری شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، انگل شناسی پزشکی، خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)، فارماکولوژی، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، بیولوژی تولیدمثل، نانوفناوری پزشکی، حشره شناسی پزشکی، علوم اعصاب، روانشناسی بالینی (فارغ التحصیل وزارت بهداشت)، فیزیک و تصویربرداری پزشکی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، آموزش پزشکی، پرستاری، بهداشت باروری، آناتومی (علوم تشریح)، فیزیولوژی پزشکی، مهندسی بافت، بیوتکنولوژی پزشکی، پزشکی مولکولی و مامایی می باشد. لازم به ذکر است که فقط مدرک دکتری تخصصی آموزشی مورد قبول می باشد و مدارک PhD By Research جهت شرکت در آزمون قابل پذیرش نمی باشد.

 نحوه پذیرش پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

از داوطلبین واجد شرایط ماده 3 آیین نامه بر اساس نمره کل آزمون به تعداد ظرفیت اعلام شده توسط دانشگاههای مختلف دانشجو پذیرش خواهد شد.

 دانشگاه های پذیرنده دانشجو پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

دوره مذکور در 8 دانشگاه تیپ 1 در مناطق جغرافیایی مختلف کشور شامل دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، تبریز، شیراز، مشهد، اصفهان و اهواز برگزار و از طریق آزمون سالانه دانشجو پذیرش می شود.

 گواهینامه
به دانش آموختگان این دوره دانشنامه ی پزشکی (MD) اعطا می شود و دانش آموختگان این دوره می توانند از مزایای دانش آموختگان دوره های دکترای پزشکی استفاده نمایند.

لینک مرتبط:

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 99-1400

 زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 99-1400

 

نوشتن دیدگاه

مطالب مرتبط

دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش ارشد علوم آزمایشگاهی 3

دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش ارشد ایمنی شناسی 99-1400

دانشگاه و ظرفیت پذیرش ارشد ژنتیک پزشکی 99-1400

اعتراض دانشجویان علوم پایه به تبعیض در اعطای شماره نظام پزشکی

دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش ارشد آموزش بهداشت 99-1400

اعلام فرآیندهای آموزشی علوم پزشکی در ترم جاری

دانشگاه ها و ظرفیت پذیرش ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک 99-1400

دکتری بیوشیمی بالینی وزارت بهداشت

منابع دکتری پرستاری وزارت بهداشت

رشته مورد نظر شما

آمار قبولی 3 سال اخیر
نمایندگی در کشور
رشته های تحت پوشش

 

اطلاعات تماس

map آدرس دفتر مرکزی: تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر شمالی خیابان فرصت شیرازی جنب دانشگاه علمی کاربردی پلاک 30 طبقه همکف

 

call 02166574345  (خط ویژه)