DOKTORAIE TAKHASOSIE OLOM PEZESHKI

پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD) : هم اکنون فایل پیش‌نویس طرح پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD) که از سوی کمیته ی مربوطه در وزارت بهداشت پیشنهاد شده است در فضای مجازی در حال نشر است. جدا از درستی یا نادرستی این طرح هنوز اطلاعات زیادی در رابطه با اجرایی شدن آن موجود نیست. به محض هر گونه اطلاعی در این رابطه خبر آن در سایت سنا پزشکی منتشر خواهد شد. توضیحات کامل در متن زیر:

پیش پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD)

پیش نویس آیین نامه برگزاری دوره دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی به دوره پزشکی (PhD به MD) جهت شرکت و پذیرش فارغ التحصیلان دوره دکتری تخصصی رشته های مختلف علوم پایه پزشکی وزارت بهداشت در این دوره به شرح زیر می باشد.

bannerfinalmoshavere

ضرورت

با توجه به اهمیت شایان توجه افزایش دانش بالینی و ضرورت این دانش در بهبود ارائه ی خدمات بالینی و پژوهش های مربوط به این حوزه برای دانش آموختگان رشته های دکتری تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با عنایت به وجود آن در برخی از دانشگاه های معتبر دنیا، لازم است که این دوره در داخل و متناسب با نحوه ی آموزش پزشکی در ایران راه اندازی و اجرا گردد.

به دلیل تفاوت در ماهیت برنامه های آموزشی دوره های پزشکی عمومی و دکتری تخصصی، همواره پزشکان و دانش آموختگان علوم پایه پزشکی در دو دنیای متفاوت می اندیشند و بدین ترتیب برقراری ارتباط موثر بین این دو طیف، یکی از عوامل مهم ارتقای خدمات بالینی و پیشرفت هر دو حیطه پزشکی عمومی و دکتری تخصصی محسوب می شود. این مهم می تواند با برگزاری دوره مذکور میسر گردد.

هدف

هدف اصلی این دوره تربیت دانشمندان پزشک می باشد که در تولید علم توانمند بوده و در بهبود خدمات بالینی موثر باشند. بسیاری دانش آموختگان این دوره، متخصصینی خواهند شد که متوجه جنبه های مهم علوم پایه در یافته های بالینی خواهند شد و از روش های آزمایشگاهی و بهره بردن از علوم پایه پزشکی برای پی بردن به پاتوفیزیولوژی بیماری ها استفاده خواهند کرد.

 گروه دیگر دانش آموختگان این دوره، محققانی خواهند شد که اکتشافات و نتایج به دست آمده از تحقیقات آزمایشگاهی را به بالین بیماران خواهند برد. دانش بالینی به پیشبرد این تحقیقات کمک قابل
توجهی خواهد نمود. تعدادی از دانش آموختگان این دوره تبدیل به پیشروان حوزه های علمی خواهند شد. دانش آموختگان این دوره قادر خواهند بود چشم اندازهای بالینی را به گروه های علوم پایه و یا علوم اجتماعی وارد نمایند. دانش آموختگان این دوره می توانند به عنوان رییس بخش های تحقیقاتی موسسات دولتی یا صنعتی و همچنین مسئول تحقیقات علوم بالینی بیمارستان ها به هدایت و سرپرستی تحقیقات انجام کارهای بالینی مرتبط بپردازند.

 شرایط ورود به دوره پذیرش پزشکی (MD) از دکتری تخصصی علوم پزشکی (PhD)

واجدین شرایط از بین فارغ التحصیلان رشته های مختلف و مرتبط علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی که دارای شرایط ذیل باشند انتخاب می شوند
الف: کسب معدل بالاتر از 17 در مقطع دکترای تخصصی
ب: داشتن حداقل 5 مقاله در مجلات معتبر داخلی یا خارجی که حداقل 3 تا از مقالات باید اصیل پژوهشی باشد (نمایه شده در پایگاه های ISI یا PubMed) به عنوان نویسنده اول یا مسئول
ج: نداشتن مشکلات آموزشی و اخلاقی اعم از مشروطی و مشکلات انضباطی

د: درخواست فرد فارغ التحصیل واجد شرایط و ثبت نام در آزمون برای ورود به دوره

 کلیه متقاضیان واجد شرایط، بایستی از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به آدرسsanjeshp . ir  ثبت نام نمایند و در آزمون کتبی شرکت و پذیرفته شوند.

 طول دوره پذیرش پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

طول دوره این برنامه 4 سال (8 نیم سال تحصیلی) می باشد.

برنامه درسی: دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف علوم پایه پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که دارای شرایط شرکت در این دوره می باشند در یک آزمون جداگانه تحت عنوان آزمون PhD به MD که توسط وزارت بهداشت برگزار خواهد شد شرکت می کنند و در این آزمون از دروس مختلف علوم پایه پزشکی (شامل فیزیولوژی پزشکی، آناتومی و جنین شناسی، میکروب شناسی (باکتری شناسی، قارچ، ویروس و انگل شناسی)، بیوشیمی بالینی، تغذیه، ژنتیک پزشکی، اپیدمیولوژی و...) بر اساس میزان اهمیت هر درس سوال طرح خواهد شد و این سوالات به صورت تستی چهار جوابی و دارای نمره منفی می باشد. در پایان افرادی که حداقل 30 درصد نمره کل آزمون را کسب کرده باشند وارد رقابت خواهند شد و بر اساس میزان نمره آزمون در دانشگاه های مختلف تیپ 1 پذیرفته خواهند شد و پس از پذیرش نهایی وارد دوره فیزیوپاتولوژی مشابه با سایر دانشجویان دوره پزشکی خواهند شد. ضمن آنکه با توجه به اهمیت بالای دروس علوم تشریح، فیزیولوژی پزشکی، بیوشیمی بالینی و آسیب شناسی در مرحله ی علوم پایه ی پزشکی کسب حداقل 50 درصد نمره کل از هر کدام از این 4 درس (با لحاظ نمره منفی) برای ورود به دوره الزامی می باشد.

 آیا داشتن پایان نامه برای پذیرش پزشکی الزامی است؟

با توجه به اینکه دانشجویان این دوره خود دانشمندان و اساتید حوزه علوم پایه پزشکی محسوب می شوند و قبلا پایان نامه ی دوره دکترای تخصصی را انجام داده اند لذا پایان نامه ای برای این مقطع در نظر گرفته نشده و فقط موظف به ارائه ی یک پروژه ی بالینی خواهند بود.

 رشته های مورد پذیرش پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

مدارک و رشته های مورد پذیرش برای شرکت در آزمون مذکور شامل؛ داشتن مدرک دکتری تخصصی در رشته های بیوشیمی بالینی، ایمنی شناسی پزشکی، علوم تغذیه، ژنتیک پزشکی، آمار زیستی و اپیدمیولوژی، باکتری شناسی پزشکی، قارچ شناسی پزشکی، ویروس شناسی پزشکی، انگل شناسی پزشکی، خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)، فارماکولوژی، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی شناسی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی، بیولوژی تولیدمثل، نانوفناوری پزشکی، حشره شناسی پزشکی، علوم اعصاب، روانشناسی بالینی (فارغ التحصیل وزارت بهداشت)، فیزیک و تصویربرداری پزشکی، مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، آموزش پزشکی، پرستاری، بهداشت باروری، آناتومی (علوم تشریح)، فیزیولوژی پزشکی، مهندسی بافت، بیوتکنولوژی پزشکی، پزشکی مولکولی و مامایی می باشد. لازم به ذکر است که فقط مدرک دکتری تخصصی آموزشی مورد قبول می باشد و مدارک PhD By Research جهت شرکت در آزمون قابل پذیرش نمی باشد.

 نحوه پذیرش پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

از داوطلبین واجد شرایط ماده 3 آیین نامه بر اساس نمره کل آزمون به تعداد ظرفیت اعلام شده توسط دانشگاههای مختلف دانشجو پذیرش خواهد شد.

 دانشگاه های پذیرنده دانشجو پزشکی از دکتری تخصصی علوم پزشکی

دوره مذکور در 8 دانشگاه تیپ 1 در مناطق جغرافیایی مختلف کشور شامل دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، ایران، تبریز، شیراز، مشهد، اصفهان و اهواز برگزار و از طریق آزمون سالانه دانشجو پذیرش می شود.

 گواهینامه
به دانش آموختگان این دوره دانشنامه ی پزشکی (MD) اعطا می شود و دانش آموختگان این دوره می توانند از مزایای دانش آموختگان دوره های دکترای پزشکی استفاده نمایند.

لینک مرتبط:

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت 99-1400

 زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 99-1400

 

دیدگاه‌ها  
+1 # جانان 1399-03-02 00:54
چرا سم شناسی (توکسیکولوژی) که از دوره های تخصصی داروسازی هست و اینقدر به بالین نزدیک هست جزو رشته های واجد شرایط نیست گروه فارماکولوژی و توکسیکولوژی در اکثر دانشکده ها یکی هست اونوقت فارماکولوژی میتونه شرکت کنه توکسیکولوژی نه . چرا واقعا؟
پاسخ دادن
+2 # فاطمه امیدوار 1399-03-05 03:42
با سلام و ممنون از مطالب مفیدتون.
شرط نداشتن مشروطی برای دوره دکترای تخصصی است یا ارشد و کارشناسی را هم شامل می شود؟
پاسخ دادن
0 # مشاور علوم پزشکی 1399-03-11 18:26
با سلام
عدم داشتن مشروطی فقط مربوط به دوره دکتری تخصصی است. آیین نامه پذیرش دکتری تخصصی علوم پزشکی به رشته پزشکی (PhD to MD Course) از جمله عدالت محورترین طرح ها در چند سال گذشته در وزارت بهداشت می باشد و می تواند بسیار به انگیزه دانشجویان کمک کند که برای ادامه تحصیل در رشته ی کارشناسی خود تلاش کنند و خود را توانمند سازند. ضمن اینکه مقاله ی این دوره به آدرس اینترنتی زیر در مجله ی دانشگاه علوم پزشکی مشهد چاپ شده است که طراحان این دوره جرییات بیشتری را در مقاله نوشتند.
لینک دریافت فایل پی دی اف مقاله مربوط به راه اندازی دوره؛
http://nnj.mums.ac.ir/article_14624.html


موفق باشید
پاسخ دادن
+1 # سهراب 1399-03-09 10:36
یعنی چی مدارک phd by Research مورد قبول نیست ؟ کجای دنیا اینچنین هست. این دوره به تقلید از کشورهای پیشرفته دنیا انجام میشه و اونا هم اکثرا by Research هستن.سیستم دکترای آموزشی در دنیا رایج نیست و متاسفانه فقط در کشور ایران رایج شده .اگر هدف تحقیق بهتر در حوزه بالینی هست اتفاقا دوره های دکترای پژوهش محور بهتر عمل میکنن.ایران چون پژوهشگاه زیاد نداره دوره های دکترای درس محور بیشتر برمیداره و متاسفانه این روند دستاویزی شده برای افراد تمامیت خواه و انحصارگرا.
پاسخ دادن
0 # مشاور علوم پزشکی 1399-03-29 03:22
با سلام
با توجه به اینکه در این دوره داشتن شرط معدل دروس تئو ی وجود داره و در دوره دکتری پژوهش محور دروس تئوری وجود نداره لذا قرار داده نشده و از طرفی دکتری پژوهشی تا یکی دوسال گذشته اصلا در کنکور شرکت نمیکردند و بدون کنکور بود، و بحث بعدیم این هست که برای دوره پژوهشی اصلا اسم رشته وجود نداره و فقط حیطه پژوهش هست مثلا پژوهشگر در حیطه اپیدمیولوژی بیماری های قلبی، بنابراین عملا رشته خاصی برای تحصیل ندارن و هدف این دوره بها دادن به دکتری های اموزشی وزارت بهداشت است که با کنکور وارد شدن و واحدهای آموزشی تئوری رو پاس کردن
موفق باشید
پاسخ دادن
0 # بهرام 1399-03-16 12:06
ظاهرا رشته مهندسی پزشکی هم حذف شده در حالیکه اون هم مثل رشته های فیزیک پزشکی و یا تصویربرداری پزشکی و یا نانو جزو رشته های دایر و مصوب در وزارت بهداشت هست!!!!!! چرا؟؟؟
پاسخ دادن
0 # علی رضا 1399-03-18 22:50
سلام در خصوص رشته بیوفیزیک که الان در دانشگاههای علوم پزشکی هیات علمی دارند و تدریس می کنند هم اشاره ای نشده خواهشن مسوولین بررسی کنند
پاسخ دادن
+1 # مشاور علوم پزشکی 1399-03-29 03:25
با سلام
رشته ی بیوفیزیک جز رشته های وزارت علوم هست و قبلنا چون فیزیک پزشکی نبوده یا بعضا با پارتی وارد وزارت بهداشت شدند مانند بعضی رشته های دیگر مانند ژنتیک مولکولی یا بیوشیمی(زیر شاخه زیست شناسی) که مربوط ب وزارت علوم هست و ارتباطی به وزارت بهداشت ندارد.

پیروز باشید
پاسخ دادن
0 # علی رضا 1399-03-19 23:49
سلام وزارت بهداشت بابستی تمام هیات علمی های دانشگاههای علوم پزشکی که دارای تخصص علوم پایه مثل شیمی زیست بیوفیزیک رو مجوز شرکت در ازمون دمیداد
پاسخ دادن
+2 # *زهرا* 1399-03-22 16:04
شرایط سنی هم داره شرکت تو این آزمون؟ چون آزمون لیسانس ب پزشکی محدودیت سنی داره
پاسخ دادن
+1 # مشاور علوم پزشکی 1399-03-29 03:26
سلام
ظاهر شرایط سنی تعیین نکردن ولی زمزمه های هست که سقف سنی رو ۵۰ سال بذارن

موفق باشید
پاسخ دادن
0 # *زهرا* 1399-03-22 16:08
شرکت در این آزمون شرایط سنی هم داره؟ چون آزمون لیسانس ب پزشکی محدودیت سنی داره
پاسخ دادن
0 # ستار 1399-03-22 23:47
با سلام
برگزاری این آزمون و دوره قطعی شده یا در حد پیشنهاد هست؟
زمان تقریبی آزمون کی هست؟
پاسخ دادن
0 # کامران-ا 1399-03-23 11:58
سلام
ثبت نام چجوری هست؟ تو سایت که چیزی نیست
پاسخ دادن
0 # کامران-ا 1399-03-23 11:59
سلام
ثبت نام چجوری هست؟
پاسخ دادن
+1 # لاری 1399-03-23 17:43
با سلام
از رشته بیوتک دارویی اسمی برده نشده درصورتیکه بیوتک پزشکی جزو رشته های مقبول در پذیرش اعلام شده و رشته بیوتک دارویی و چزشکی تنها در چند واحد تفاوت دارند
پاسخ دادن
+1 # مشاور علوم پزشکی 1399-03-29 03:28
با سلام
رشته بیوتکنولوژی دارویی جز رشته های تخصص داروسازی هست و ارتباطی به علوم پایه پزشکی ندارد کما اینکه هیچکدام از تخصصهای داروسازی در لیست رشته ها نیست، ضمنا رشته داروشناسی(فارما کولوژی) که جز رشته ها می باشد زیرمجموعه علوم پایه پزشکی می باشد نه داروسازی.
موید باشید
پاسخ دادن
+1 # زهراااا 1399-03-28 17:39
اصلا تو سایت وزارت خانه یا سنجش پزشکی، اعلام نشده، منبع این مطلب کجاست؟ فقط در این سایت این قضیه مطرح شده. چطور میشه ثبت نام کرد؟ لطفا راهنمایی کنید.
پاسخ دادن
0 # اسما 1399-04-22 15:12
از دکترای پرستاری میشه به پزشکی رفت
پاسخ دادن
0 # اسما 1399-04-31 11:38
این طرح کی اجرا میشه؟
پاسخ دادن
0 # سهیل 1399-05-03 12:11
چرا رشته مهندسی پزشکی توی لیست نیست؟ ولی نانوفناوری پزشکی و مهندسی بافت هست.
پاسخ دادن
0 # اسما 1399-05-04 08:43
سلام ببخشید کی این دوره قطعی و عملی میشه؟
پاسخ دادن
0 # اسما 1399-05-09 13:48
سلام ببخشید یه سوال داشتم
از دکترای تخصصی به پزشکی شرکت میکنند یا از پزشکی به دکترای تخصصی ؟؟؟؟
لطفا جوابمو بدید
پاسخ دادن
+3 # پریناز شکری 1399-05-17 14:26
بنظرم یه جور گرفتن مدرک باشه چون کسی که نتونسته تا دکترا هدفش و مقصدش مشخص باشه دوباره وارد دوره دیگه آموزشی میشه ...اینقدر باید سیستم آموزشی توانمند باشه که طرف توی دکترا از نظر علمی و عملی توانا شده باشه و دیگه نیاز به پزشک شدن نداشته باشه ...
پاسخ دادن
0 # ماهنی مهدی بگلی 1399-05-24 13:21
چرا رشته مدیریت اطلاعات سلامت رو مطرح نکردن؟با اینکه جز رشته های وزارت بهداشت هستش.
پاسخ دادن
0 # G 1399-07-04 21:41
با سلام

مدرک دکتری تخصصی دانشگاه آزاد هم قبوله؟

یه نکته هم اینکه:
در بعضی کشورهای خارجی دیدم که از دکتری تخصصی رشته ریاضی، طرف رفته پزشکی خونده و عنوان phd MD گرفته.. (البته شاید تحقیقاتش دخالت دادن ریاضی در امور پزشکی بوده، اما به هر حال دلیلی وجود نداره که از وزارت علوم، کسی نتونه شرکت کنه وقتی آزمون ورودی مربوطه رو بتونه قبول بشه..)
پاسخ دادن
+1 # مشاور علوم پزشکی 1399-07-11 15:16
با سلام
مدرک دکتری تخصصی دانشگاه آزاد بشرطی که رشته ی علوم پایه پزشکی باشه مثل مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، پرستاری و... قابل قبول خواهد بود، اما با توجه به حساسیت آموزش پزشکی در ایران به هیچ عنوان مدارک وزارت علوم قابل پذیرش نخواهد بود
پاسخ دادن
+1 # مشاور علوم پزشکی 1399-07-11 15:20
سلام خدمت همکاران موسسه خوب علوم پزشکی، این دوره میتواند بهترین دوره تاریخ علوم پزشکی و‌زارت بهداشت باشد و واقعا موجب ایجاد انگیزه و عدالت در آموزش علوم پزشکی شود، از عزیزان موسسه سنا سوالم این است که چرا شما راه اندازی این دوره را از وزارت بهداشت پیگیری نمیکنید؟ چون ظاهرا مسئول این دوره شورای گسترش وزارت بهداشت و معاونت آموزشی می باشد. لطفا پیگیری بفرمایید.
متشکرم
پاسخ دادن
+1 # ناشناس 1399-07-16 01:48
سلام. از روند این قانون اگر اطلاعات جدیدی هست لطفا به اشتراک بگذارید. چند درصد این قانون مصوب خواهد شد؟
پاسخ دادن
نوشتن دیدگاه

مطالب مرتبط

نتایج آزمون دکتری وزارت بهداشت 99-1400

کلاس های آمادگی کنکور ارشد پزشکی ترم پاییز 1400

دانلود کلید نهایی سوالات آزمون دکتری وزارت بهداشت 99-1400

مشاورین موسسه علوم پزشکی سنا

دانلود کلید نهایی آزمون دکتری بیوشیمی بالینی 98-99

دانلود کلید نهایی آزمون دکتری علوم تغذیه 98-99

ایجاد 27 رشته محل جدید در دانشگاه‌های علوم پزشکی

رشته های مجاز ارشد انفورماتیک پزشکی 99-1400

رشته های مجاز ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی 99-1400

رشته مورد نظر شما

آمار قبولی 3 سال اخیر
نمایندگی در کشور
رشته های تحت پوشش

 

اطلاعات تماس

map آدرس دفتر مرکزی: تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر شمالی خیابان فرصت شیرازی جنب دانشگاه علمی کاربردی پلاک 30 طبقه همکف

 

call 02166574345  (خط ویژه)