روانشناسی بالینی وزارت بهداشت یا وزارت علوم ؟ تفاوت مدرک وزارت علوم و وزارت بهداشت در چیست و کدامیک را انتخاب کنم؟ این سوال یکی از بیشترین سوالاتی است که توسط داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی بالینی از مشاوران ما پرسیده می شود و ما سعی می کنیم در اینجا کاملترین پاسخ را به دسته از داوطلبان بدهیم.

ابتدا باید گفت که آزمون کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت در تاریخی جداگانه و با ثبت نامی مستقل از آزمون کارشناسی ارشد سازمان سنجش کشور انجام می پذیرد.در جدول زیر تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمون کارشناسی ارشد روانشاسی بالینی در هر دو وزارت را مشخص کرده ایم:

 

روانشناسی بالینی وزارت علوم روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

ثبت نام: پاییز

برگزاری: اردیبهشت ماه

ثبت نام در سازمان سنجش

(s a n j e s h . org)

ثبت نام: بهمن

برگزاری: معمولا تیرماه

ثبت نام در مرکز سنجش پزشکی

(s a n j e s h p . ir)

 

هدف شما چیست؟

اگر هدف شما صرفا قبولی در کنکورکارشناسی ارشد است و یا اینکه می خواهید مدرکی بنام کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی را در کنار سایر مدارک خود اضافه کنید و توقع کار مرتبط با این مدرک را در جامعه ندارید، پیشنهاد ما به شما شرکت در آزمون ارشد وزارت علوم یا دانشگاه آزاد است. زیرا اکثر فارغ التحصیلان ارشد روانشناسی بالینی وزارت علوم در دهه 90 به سختی به شغل مرتبط با رشته خودشان رسیده اند. ولی اگر هدف شما از انتخاب رشته در مقطع بعدی شما، بازارکار و آینده شغلی است، به شما توصیه می کنیم در مسیر آزمون ارشد یا دکتری وزارت بهداشت قدم بگذارید. زیرا در وزارت بهداشت اوضاع پذیرش و نوع آموزش کمی متفاوت تر است.

در کشور ما رشته های علوم پزشکی بدیل ماهیت خدماتی بودن آنها، نیاز محسوسی به آنها احساس می شود. در عین حال تصمیمات عاقلانه تر وزارت بهداشت در محدود کردن تعداد ظرفیت پذیرش رشته ها،  باعث شده است که بازار کار تحصیلات تکمیلی این رشته ها معمولا اشباع نباشد. متاسفانه بدلیل افزایش بی رویه و بی پشتوانه ظرفیت پذیرش آزمون ارشد روانشناسی بالینی وزارت علوم و دانشگاه آزاد و پیام نور، بازارکار رشته روانشناسی بالینی حتی با ارشد و دکتری هم خوب نیست. علاوه بر این کیفیت آموزشی در مراکز و دانشگاه های علوم پزشکی بدلیل تعداد نفرات کمتر در کلاس و از سویی دیگر آموزش همزمان تئوری و عملی بسیار با کیفیت تر است در حالیکه در مراکز وزارت علوم و دانشگاه آزاد و... بیشتر به مباحث تئوری و آنهم ناقص پرداخته می شود. البته در این بین، دانشگاههایی هم هستند که کیفیت قابل قبولی دارند ولی متاسفانه این دانشگاهها کم شمارند.

 

دانشگاه های وزارت بهداشت روانشناسی بالینی

در سال 97  دانشگاه علوم پزشکی ارتش 5 نفر دانشگاه ایران 12نفر دانشگاه علوم  پزشکی بقه اله 3نفر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان9نفر زنجان8نفر دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی 9 نفر کاشان 8نفر کرمانشاه 8نفر مشهد7 نفر دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی جذب کرده است.

 

قبولی در کدامیک سخت تر است؟

طبیعی است هر چه استقبال از رشته بیشتر باشد جمعیت خواهان بیشتر خواهد بود و رقابت بیشتر... ولی بگذارید نگاهی به آمار شرکت کنندگان در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و وزارت علوم بیاندازیم:

ظرفیت پذیرش کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت هر سال چیزی نزدیک به 70 تا 100 نفر است و جمعیت پشت کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت  3000 نفر است که اکثرشان در آزمون ارشد وزارت علوم نیز شرکت کرده اند و مطابق ضرب المثل: سنگ مفت، گنجشک مفت! فقط خواسته اند شانس خود را در کنکور ارشد بالینی بهداشت امتحان کنند. در حقیقت طبق تجربه ما رقیبان اصلی که به قصد قبولی در کنکورارشد بالینی وزارت بهداشت شرکت کرده اند چیزی حدود 500 تا 600 نفر است. بنظر شما آیا قبولی در این آزمون خیلی سخت است؟ شاید باورتان نشود اکنون که این مقاله برای شما در حال نگارش است از رتبه 1 تا 10 ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت سال 96، 9 نفرشان عضو موسسه سنا بوده اند و از یک یا چندتا از خدمات موسسه استفاده کرده اند!! این بخش از متن تبلیغ سنا نیست بلکه دادن انگیزه به شماست که اگر بدانید چه باید بخوانید و چطور برنامه ریزی کنید براحتی در همان سال اول رتبه تک رقمی یا دو رقمی درکنکور ارشد بهداشت را کسب خواهید کرد. نکته جالب اینکه هر 9 نفر تک رقمی از مشاوره های مشاوران ما استفاده کرده اند. پس مهم ترین اصل در قبولی این است که فردی باشد که به شما اطلاعات درست و آگاهانه بدهد.

لینک مرتبط :

منابع آزمون کارشناسی ارشد مجموعه روانشناسی بالینی

رشته های مجاز برای ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت 98

دانلود رایگان سوالات کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

 

 

 

 

دیدگاه‌ها  
+5 # امیرحسین 1397-10-17 14:00
سلام.دانشجویان ارشد بالینی وزارت بهداشت هم حقوق دریافت میکنند؟
پاسخ دادن
+5 # فرانک 1398-03-19 03:09
سلام،سوال منم همینه،آیا دانشجویان ارشد بالینی وزارت بهداشت حقوق دریافت میکنن؟؟
پاسخ دادن
نوشتن دیدگاه

مطالب مرتبط

آزمون استخدامی علوم پزشکی کشور برای استخدام 10 هزار نیرو

مدارک لازم ثبت نام پذیرفته شدگان دکتری وزارت بهداشت 98

مدارک ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

ماجرای تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت 98

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون ارشد سم شناسی 98

آزمون جامع علوم پایه و پیش کارورزی شهریور 98

پذیرش رشته های بدون کنکور علوم پزشکی دانشگاه آزاد

مقررات امتحانات دانشنامه تخصصی وزارت بهداشت

رشته مورد نظر شما

روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

مرتبط با رشته مجموعه روانشناسی بالینی

class  azmoon

book  basteh

moshavereh  amar ghabooli

download soal  mofid

leithner sana award 95

آمار قبولی 3 سال اخیر
نمایندگی در کشور
رشته های تحت پوشش

 

اطلاعات تماس

map آدرس دفتر مرکزی: تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر شمالی خیابان فرصت شیرازی جنب دانشگاه علمی کاربردی پلاک 30 طبقه همکف

 

call 02166574345  (خط ویژه)