zarfiat arshad olompezeshki

ویژه متقاضیان شرکت در رشته های علوم پزشکی: بسیاری از ارائه دهندگان طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی امضاهای خود را پس گرفته‌اند. طرح دو فوریتی افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان پزشکی در حال حاضر در مجلس اعلام وصول نشد و تصمیم نهایی پس از جلسات کارشناسی شده دقیق با حضور نمایندگان طراحان، نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان و نمایندگان وزارت بهداشت گرفته می‌شود.

 دکتر حمید اکبری قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص وضعیت طرح دو فوریتی مجلس که موضوع افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی را پیگیری می‌کند، گفت: بر اساس جلسه‌ای که دو روز گذشته در کمیسیون بهداشت برگزار شد به این نتیجه رسیدیم که تصمیم گیری نهایی در این خصوص به جلسات کارشناسی شده دقیق با حضور نمایندگان طراحان، نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان و نمایندگان وزارت بهداشت موکول شود.

اکبری با بیان این که پس از جمع بندی جلسات فوق؛ افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی در مهر ماه جاری اعلام خواهد شد، بیان داشت: تا این لحظه وضعیت افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی در مهر ماه مشخص نیست اما به دنبال اطلاع رسانی بسیار خوبی که در این چند روز از سوی دانشجویان، مسؤولان و جامعه پزشکی ارائه شد، بسیاری از ارائه دهندگان این طرح در مجلس امضاهای خود را پس گرفته و دیگر به دنبال این طرح نیستند اما برای تعداد باقی مانده که کماکان بر حرف خود مصر هستند بنا شد در جلسات عنوان شده به جمع بندی نهایی برسیم.

بعد از اعلام دفترچه انتخاب رشته محل جزئیات در سایت موسسه علوم پزشکی سنا به روز رسانی و دفترچه ظرفیت و انتخاب رشته محل ارشد وزارت بهداشت در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت. داوطلبانی که در آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98 شرکت کرده اند و بعد از دریافت نتایج اولیه ارشد خود بدنبال انجام انتخاب رشته هستند و متقاضیانی که قصد ثبت نام کنکور ارشد وزارت بهداشت 99 را دارند برای اطلاع از بهترین منابع کنکوری و شرکت در آزمون های آزمایشی و کلاس های حضوری می توانند از طریق تماس با شماره 02166574345 هر سوالی را که دارند از دپارتمان مشاوره سنا بپرسند.

 

telegram3

افزایش تعداد دانشجویان دندانپزشکی 

در حال حاضر در کل کشور 30 هزار فارغ التحصیل دندانپزشکی وجود دارد و حدود 14 هزار دانشجو در رشته دندانپزشکی در حال اشتغال به تحصیل هستند. این تعداد دانشجوی محصل تا شش سال دیگر فارغ التحصیل می‌شوند و به 30 هزار پتانسیل کنونی دندانپزشکان کشور افزوده خواهند شد که بر این اساس سرانه ما در دندانپزشکی نسبت به منطقه رشد قابل توجهی داشته و بسیار بالا خواهد رفت. قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت، اضافه کرد: در این جلسات در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که کشور دیگر به افزایش ظرفیت در حوزه پزشکی نیازی ندارد و یا اگر نیاز دارد با چه راه کار مناسبی می‌شود این کمبود را جبران کرد؟ زیرا در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امکان پذیرش افزایش ظرفیت را ندارند و کاملا از بعد اجرایی این پیشنهاد غیر کارشناسی و ناپخته ارائه شده است. این نکته قابل تامل است که بدانیم هر گونه مداخله عجولانه و نامتناسب در آموزش پزشکی در حوزه نیروی انسانی عواقب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را به سیستم آموزش، سیستم ارائه دهنده خدمات و مردم به دنبال خواهد داشت.

 افزایش تعداد دانشجویان داروسازی

هزار دانشجوی داروساز در کشور به تحصیل اشتغال دارند. اکبری تصریح کرد: در داروسازی نیز در حال حاضر 25 هزار داروساز فارغ التحصیل در کشور وجود دارند که شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده‌اند و حدود 13 هزار دانشجوی داروساز در حال اشتغال به تحصیل داریم که این تعداد نیز تا شش سال دیگر به ظرفیت ما در رشته داروسازی افزوده می‌شوند و تعداد نیروهای فعال ما را به حدود 38 هزار نفر خواهند رساند.

قائم مقام معاونت آموزشی وزارت بهداشت با بیان این که با این تعداد منابع انسانی در رشته‌های پزشکی، کمبودی در این حوزه نداریم، یادآور شد: تنها کمبود ما در برخی رشته‌های جراحی و تخصص‌هایی مانند ارتوپدی و مغز و اعصاب است که البته طی چهار سال گذشته به ظرفیت ما در این رشته‌ها نیز افزوده شده است اما زمان نیاز است تا این افراد به خروجی مورد نظر برسند و خدمت خود را آغاز کنند.

 

اعتراض به افزایش ظرفیت رشته های علوم پزشکی به دلیل ...

وی به اعتراض برخی نمایندگان در نداشتن متخصص در برخی شهرها با متوسط جمعیت پایین اشاره کرد و بیان داشت: معمولا در هیچ کجای دنیا این گونه نیست که در هر شهری با هر نسبت جمعیتی، همه تخصص‌ها یا برخی تخصص‌ها در یک جا مجتمع و آن خدمات تخصصی ارائه شود، زیرا باید تعداد بیمار در هر جمعیتی به حدی برسد که یک متخصص بتواند برای ارائه خدمات خود در آن منطقه مشغول به خدمت شود.

در یک شهر 10 هزار نفری که یکی از نمایندگان در خصوص نبود تخصص در این شهر موضوعاتی را اخیرا بیان کرده است نمی‌توان متخصص مستقر کرد زیرا یک فرد متخصص در کنار علم خود نیازمند ابزار و تجهیزات است که برخی از این دستگاه‌ها و تجهیزات چندین میلیارد تومان هزینه به دنبال دارد که باید به این هزینه، هزینه نگهداری تجهیزات پزشکی نیز افزوده شود. در همه جای دنیا این گونه تخصص‌ها و امکانات و تجهیزات زمانی در یک مکان ارائه می‌شود که بیمار به حد نیاز در آن مکان وجود داشته باشد در غیر این صورت از نظر اقتصاد سلامت، مقرون به صرفه نیست و تنها افزایش هزینه‌ها و فشار بیشتر به مردم را به دنبال دارد.

 

 لینک مرتبط:

آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

دانلود دفترچه انتخاب رشته محل ارشد وزارت بهداشت 98

دانلود کلید نهایی سوالات آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت 98

نوشتن دیدگاه

مطالب مرتبط

مشاورین موسسه علوم پزشکی سنا

دانلود کلید نهایی آزمون دکتری علوم تغذیه 98-99

ایجاد 27 رشته محل جدید در دانشگاه‌های علوم پزشکی

رشته های مجاز ارشد انفورماتیک پزشکی 99-1400

رشته های مجاز ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی 99-1400

رشته های مجاز ارشد اقتصاد بهداشت

صدور دفترچه بیمه سلامت تامین اجتماعی برای دانشجویان علوم پزشکی

رشته های مجاز ارشد مهندسی پزشکی 99-1400

کارنامه ارشد علوم آزمایشگاهی 3

رشته مورد نظر شما

آمار قبولی 3 سال اخیر
نمایندگی در کشور
رشته های تحت پوشش

 

اطلاعات تماس

map آدرس دفتر مرکزی: تهران میدان انقلاب ابتدای کارگر شمالی خیابان فرصت شیرازی جنب دانشگاه علمی کاربردی پلاک 30 طبقه همکف

 

call 02166574345  (خط ویژه)